„Kad tik nedingtų pienas“, – tai kone viena didžiausių pirmakarčių mamų baimė, kuri dažniausiai aplanko pirmaisiais motinystės mėnesiais. Vienos mes skundžiamės, kad to pieno lyg per mažai, kitos – kad per daug, trečios – kad mažieji nevalgo. Visos mes skirtingos, tad ir baimės, normalu, nevienodos.
Na, bet šįkart ne apie tai. Žindymas mamai – labai unikalus ir tikriausiai nepakeičiamas procesas, ryšio su kūdikiu prasme. Tačiau pirmosiomis dienomis gimus kūdikiui tai ne tiek kelia teigiamas emocijas, kiek dažniau – tam tikrus vargus ir skausmus: tai apkandžioti speneliai, tai skausmingos tvinksinčios krūtys. Spenelių skausmas pirmosiomis dienomis ar net savaitėmis po gimdymo yra visiškai normalus reiškinys ir nereikia čia kaltinti nei savęs dėl netaisyklingo žindymo, nei mažojo Žemės gyventojo. Tiek mamai, tiek jam – tai nauja veikla, tad iš pradžių viskas negali sektis. Kas belieka? Sukąsti dantis ir palaukti, kol tos baisios dienos prabėgs. 🙂 O prabėgs jos tikrai greitai…Visgi skausmą šiek tiek malšina įvairūs kompresai, tad kiekvienai gimdyvei jau vykstant į gimdymo įstaigą patarčiau juos turėti, kad vėlėliau netektų vaikyti vyrų po vaistines 🙂 Jiems streso tokiomis dienomis ir taip per akis, tad pasirūpinkime savimi iš anksto  🙂 Man padėjo MULTI MAM. 
Kita kiek sunkesnė ir nemalonesnė problema – kietos, skausmingos krūtys, kada mažyliui nereikia pieno tiek, kiek organizmas prigamina. Kokia išeitis? Vėlgi ne viena žindymo konsultantė man kartojo: „Reikia laukti, organizmas viską pats sutvarkys“. Taigi aš laukiau…Bet kai per dvi savaites man keturiskart temperatūra šoktelėjo iki 39.4 (kaskart termometras lyg užburtas rodė tuos pačius skaičius), nusprendžiau, kad vien laukimas man nepadės.
Tam, kad skausmai nevirstų rimtesne liga – mastitu, kuris sukelia LABAI didelius skausmus bei pieno dingimą, prieš žindymą būtinai krūtinę pašildykite. Čia jau jūsų išmonė kaip: po šiltu dušu, galite dėti šiltus kompresus. Tai tikrai padeda. Tačiau po maitinimo reikalingas kontrasto efektas, tad tuomet krūtis šaldykite, tik NEPERSISTENKITE. Tam tinka ir ledukai, ir kopūsto lapas. Su pastaruoju – paprasčiau, nes jis netirpsta ir nevarva. Kai temperatūra tokia aukšta, reikia griebtis ir vaistų. Tačiau siūlyčiau nepanikuoti ir nelėkti pas šeimos gydytoją, kuris geriausiu atveju jums paskirs antibiotikų, o išgerti IBUFROFENĄ 400MG stiprumo. Nežinau, koks skirtumas tarp baltų ir rožinių šių tablečių sudėčių, tačiau baltos tabletės NEPADEDA NUMUŠTI KARŠČIAVIMO. Tad rinkitės tik rožines. Ir mažyliui tikrai nekenkia šis vaistas. Ši informacija ne tik iš mano patirties, bet ir patvirtinta gydytojų 🙂
Kitas BŪTINAS veiksnys – pieno nutraukimas. Tai tikrai reikia daryti, nors viena žindymo konsultantė man griežtai to neleido. Taip ir dariau pirmus kartus, bet kai šitas reikalas pagavo pagreitį ir teko kreiptis į specialistus dėl pieno pašalinimo, supratau, kad nieko čia nebus. Ir tiesa,  masažistė patvirtino, kad tokiais atvejais nusitraukėti pieną būtina. Vos tik pajaučiamas sukietėjimas ar lengvas skausmas. Kada liautis? Kai esate įsitikinusi, kad pieno pertekliaus nebėra. Iš pradžių atrodo sunku tai suprasti, bet juk moters intuicija neklysta 🙂 Tad pasikliaukite savimi.
Ir dar vienas svarbus dalykas. Nevaikščiokite plonai apsirangusios, saugokite krūtinės sritį, nes esant tokioms bėdoms, labai greitai ją perpučia. Ir čia ne juokas. Turinčioms tokių bėdų – skarelė arba šalis turėtų tapti būtinu aksesuaru, o žindymas lauke – labai atsargus ir apgalvotas veiksmas.
-pasitikėjimo, mielosios mamos!
Laura