Mamuradijas.lt
Mama-ekspertė Lina BARTKIENĖ
Šiomis dienomis jau tapo įprasta, jog moterį į gimdymo namus lydi ir gimdyme dalyvauja vyras. Juk tai nenuostabu – išaugome iš rusų laikų, kuomet mūsų mamos gimdydavo vienos, niekam iš artimųjų nepalaikant, o su vyru galėdavo susitikti tik stovint jiems prie jūsų mamos palatos lango. Šiais laikais tai verčia kai kuriuos juoktis, bet visa tai vyravo gana neseniai.
Šiais nepriklausomybės laikais gimdyti esant vyrui ar ne – sprendžiame pačios, nes turime tokią teisę. Kiekvieną moterį kamuoja šis klausimas. Vienos bijo, kad vyras dar nepasiruošęs, neatlaikys gimdymoir jį patį reikės gelbėti medikams, kitos – kad vyras pasišlykštės ir nebegeis savo moters, o dar kitos – pozityviai tikisi, kad tai juos suartins, apvers jų gyvenimą – vyras pagelbės gimdyme, palaikys morališkai, nušluostys prakaitą, duos vandens.
Būdama nėščia vis išgirsdavau vyro klausimą: ar aš galėsiu dalyvauti gimdyme? Buvau iš tų moterų, kurios nusiteikusioss prieš tai. Manydavau, kad dalyvaujant gimdyme vyras manimi pasišlykštės ir mūsų santykiai, ypač seksualinis gyvenimas dėl to nukentės.
Bėgant mėnesiams vyras įrodė, kad yra pasiruošęs – jis turbūt žinojo daugiau apie gimdymą, apie mano savijautą  ir apie kūdikėlį nei aš pati. Jis kas vakarą skaitydavo straipsnius ir man papasakodavo, ką skaitė. Galiausiai pradėjo berti argumentus, kodėl jis turi dalyvauti. Aš vis dar nesutikau.
Galiausiai atėjo nustatyta gimdymo diena, mane paguldė į ligoninę, darė tyrimus, išlaikė 12 dienų. Visas tas dienas su manimi palatoje nuo ryto iki vakaro buvo vyras, kol galiausiai pradėjo skatinti gimdymą ir atėjo laikas gimdyti. Vyras pasakė, kad lauks manęs už durų, o aš taip puoliau į paniką ir tiesiog prašiau jo, kad pasiliktų! Tuo momentu aš tiesiog supratau, kad jis yra labiau pasiruošęs už mane. Dėl šio sprendimo niekada nesigailėjau ir nesigailėsiu – vyras buvo mano ramstis, mano pagalbininkas, mano užjautėjas. Jei dar kada tektų tokia laimė ir gimdytume antrą vaikelį – visomis penkiomis būčiau už vyro dalyvavimą gimdyme.
Žinoma, kalbu iš savo patirties – kiti vyrai galbūt nėra tokie stiprūs, nėra pasiruošę, tad stebėkite savo mylimuosius ir, jei jie nenori dalyvauti gimdyme, gerbkite jų sprendimą, o, jei ir jie ir jūs norite ir jaučiatės pasiruošę – pasitikite vaikelį kartu. Atminkite, kad jei vyras jums trukdys ar jausitės nejaukiai, bet kada galėsite paprašyti jo palikti palatą. Būsimieji tėvai turi atvirai išsakyti savo lūkesčius ir norus bei priimti abiem geriausią sprendimą. Tad išvada tokia: už ar prieš gimdymą geriausiai galite pasakyti tik jūs pati! Žinoma, straipsnių skaitymas, domėjimasis padeda apsispręsti, bet tik jūs žinote ir jaučiate, kas yra geriausia!