Mamuradijas.lt
“Vaikus mokome gerbti suaugusiuosius, vyresniuosius, todėl šeimoje palanku turėti tam tikrą hierarchiją. Ji galėtų būti paremta specifiniu dėmesiu vyresniesiems, parodomu ritualais. Pietų ar vakarienės metu pirmasis turi pradėti valgyti vyriausias šeimos narys, o vaikai galėtų mokytis tarnystės – įdėti tėčiui ar mamai maisto, įpilti atsigerti”, – teigia vedinis psichologas bei praktikas, šeimos santykių lektorius, trijų vaikų tėtis Vaidas Arvasevičius.
Vaikai nuo seno buvo mokomi tarnystės vyresniems, nes buvo tikima, kad šitaip jie mokosi nuolankumo ir padidina savo galimybes perimti žinias iš vyresniųjų, gauti jų palaiminimus. Pasak pašnekovo, tarnystė niekaip nesusijusi su pažeminimu, kaip tik, tai labai tauri savybė ir kartu gražus ir svarbus ritualas šeimoje, padidinantis santykių vertę.
TĖVAI FORMUOJA VAIKŲ POŽIŪRĮ
Be įvardintų ritualų šeimoje svarbu atminti, jog vaikai turi būti mokomi ne tik gerbti suaugusiuosius, bet ir sekti tinkamu jų pavyzdžiu, kuris jiems tampa pirmuoju gyvenimo ir bendravimo modeliu, padėsiančiu vėliau patiems vaikams kurti nuosavą gyvenimą.
“Sakoma, kad tėčio požiūris į aplinką, visuomenę, profesinę realizaciją, valstybės ekonomiką ar politinę situaciją, asmeninius finansus praneša vaikui, ar šios sritys yra paveikios žmogaus valiai, ar jos saugios, ar galima sėkmė jose.
Tuo tarpu mamos požiūris į šeimą, savijautą joje, saugumą namuose, nuostata vyro ir vaikų atžvilgiu formuoja vaiko nuomonę apie santykius šeimoje, galimybę išspręsti ar suvaldyti sudėtingas situacijas ir programuoja tam tikrą elgseną.
Berniukai stebi, kaip jų tėčius priima moteris. Jeigu mato pagarbą, pasitikėjimą, susižavėjimą ir meilę – jie norės kopijuoti tėtį ir sekti jo pavyzdžiu. Matydami mamą, berniukai susidaro moters portretą.
Mergaitės stebi, kaip tėtis elgiasi su savo žmona. Jeigu jis ją gerbia, saugo, rodo atjautą, yra atrama jai bei demonstruoja meilę – mergaitė norės sekti mamos pavyzdžiu, įsiklausys, ką ji sako, norės gauti tą patį. Stebėdamos tėtį, mergaitės susiformuoja nuomonę apie vyrus”, – žiniomis dalijasi šeimos santykių lektorius.
VIENINGAS AUKLĖJIMAS – KAS TAI?
Mama ir tėtis tarsi siunčia savo vaikams skirtingas žinutes, tačiau tai netrukdo vaikus auklėti vieningai. Pasak Vaido Arvasevičiaus, toks auklėjimas – tai ne apie vieningai sutartas bausmes ar suvaržymus disciplinuojant. Vieningi galime būti tiksluose, ką vaikui norime perduoti, kokią žinią apie gyvenimą mes jam pranešime. Tai daugiau mūsų gyvenimo, būties filosofija.
“Jeigu ją turime, vaikui saugiau susiorientuoti tėvų elgesio auklėjant motyvuose. Tai sukuria papildomai saugumo jausmą. Bausmės vaikų auginime nereikalingos. Jas puikiai pakeičia tinkamai pritaikytas  iš anksto aptartų pasekmių principas. Labai svarbu ir kartu sunku bendraujant su vaikais parodyti, kad mes, tėvai, nesame tobuli ir visada teisūs.”
Specialistas tikina, kad tinkamame amžiaus periode reikia leisti vaikams abejoti mūsų tiesomis bei susidurti su nuomonių įvairove. Taip vystysis vaikų intelektas, mąstymo ir apmąstymo mechanizmai.
Prakalbus apie brėžiamas ribas, vedų praktikas pritaria, jog jos turi būti vieningos.
VAIKŲ JAUSMAI TURI BŪTI IŠGIRSTI
Tačiau auklėjant ir auginant vaikus, svarbu nepamiršti ne tik suformuoti tinkamą pasaulėžiūrą, bet ir kreipti dėmesį į mažųjų išgyvenimus. Vaidas Arvasevičius pastebi, kad dažnai mes, suaugusieji, manome, kad vaikų sunkumui – lengvi, nereikšmingi.
“Dažnai suaugusieji sumenkina vaikų norus, svajones, pasijuokia iš jų. O svajonės yra gyvenimo variklis. Pradėjus gėdytis savo norų ar bijant jais neįtikti kažkam, liaujamasi dalintis jomis, o galų gale jos paslepiamos kuo giliau ir išmokstama gyventi pagal kitų lūkesčius. Norai savaime nieko nekainuoja – vaikai gali norėti be paliovos kažko. Tik nebūtinai jie visi turi pildytis. Tik išklausykime vaikų norus be vertinimo ir jiems jau bus lengviau.”
Psichologas taip pat pastebi, kad tėveliai labai jautrūs vaikų klaidoms – neretai puolama gėdinti, nusiviliama atžalomis. Tokiu atveju mažieji tikisi palaikymo ir šanso pabandyti dar kartą, suprasti tai – būtent toks yra tėvų uždavinys. Mes turime leisti vaikams klysti, taisyti klaidas ir tik tuomet jie užaugs iniciatyvūs ir pasitikintys savimi.
Su VAIDU ARVASEVIČIUMI kviečiame susitikti jau 08.25 (penktadienį) vyksiančio vasaros susitikimų ciklo „Auginame/augame kartu“ metu.
Daugiau informacijos apie renginį čia.