Gretos Kondrataitės – Paleckienės tekstas

Nuotraukos iš asmeninio albumo

Visai neseniai Ingridos šeimą papildė sūnelis Markas, kuriam dabar jau keturi mėnesiai. Nors sūnaus gimimas kiek pakoregavo šeimos ritmą, Ingrida atrado naują veiklą ir rašo tinklaraštį, skirtą tiek mamoms, tiek tėčiams, kuriame dalinasi įvairiausiais patarimais. Na, o šiame interviu atvirai pasakoja apie: nėštumą, sunkumus besilaukiant vaikelio ir pataria, kaip kovoti su pogimdyvine depresija.

 • Kaip kilo mintis kurti tinklaraštį?

Visada norėjau sieti savo veiklą su vaikais, o tiksliau jų edukacija. Gimus sūnui, supratau, kad galiu tai realizuoti. Noriu dalintis su kitais išbandytomis idėjomis, lavinamaisiais žaidimais, naudingomis nuorodomis bei kitais patarimais kurie padės vaikams labiau pažinti pasaulį.

 • Kodėl pasirinkote būtent tokį pavadinimą, kokia jo atsiradimo istorija?

Visi gimę kūdikiai yra naujokai šiame pasaulyje – kiekvieną dieną jie patiria kažką naujo, džiugina mus naujais pasiekimais – iš čia ir kilo mintis pavadinti paskyrą ,,Pasaulio Naujokas”

 • Ar jis skirtas tik mamos, o gal ir tėčiams?

Ji skirta visiems: mamoms, tėveliams, seneliams, net ir vyresniems broliams su sesėmis.

 • Koks pagrindinis ,,Pasaulio Naujoko‘‘ tikslas – įkvėpti, patarti, o gal tiesiog kartu su visais pasidžiaugti sūnelio pasiekimais…?

Aišku, dalinuosi patarimais bei vaiko pasiekimais, tačiau pagrindinis paskyros tikslas yra dalintis idėjomis, kuo galima užsiimti su vaiku/kūdikiu. Visi mes pamenam, kad būdami vaikais mums greitai nusibosdavo tam tikras žaidimas/žaislas – tas pats yra ir su kūdikiais. Noriu parodyti, kad nebūtina pirkti žaislus – kartais buityje randami daiktai gali tapti geriausiu užsiėmimu vaikui.

 • Beje, kas išrinko sūnui vardą? Ar vardo atsiradimas taip pat turi ypatingą istoriją?

Vardo išrinkimas buvo vienas sunkiausių darbų. Norėjau, kad varde būtų raidė ,,R” – tikriausiai tai todėl, kad tiek mano, tiek mano tėvų varde yra ši raidė ir ji mano manymu sustiprina vardą. Buvom sutarę su vyru, kad paruošim patinkančių vardų sąrašą. Peržiūrėjom sąrašą ir abiems labiausiai patiko vardas Markas.

 • Markas Jūsų pirmagimis?

Taip, Markas yra pirmagimis.

 • Papasakokite, koks buvo Jūsų nėštumas?

Mano nėštumas buvo lengvas. Pirmą trimestrą pykino tik vakarais ir tai tik nuo mėsos. Vėliau pastebėjau, kad vis norėjosi kažko rūgštaus, todėl vyras dažnai grįždavo namo su rūgščiais guminukais. Aktyviai leidau laiką, dalyvavau dvejose vestuvėse (29 ir 36 savaitę) abejose šokau ir išbuvau iki pat paryčių (4val ryto). 

 • Kas buvo sunkiausia besilaukiant?

Apie 30 nėštumo savaitę man pradėjo skaudėt gaktikaulį, negalėjau lovoje apsiversti nuo vieno šono ant kito – jutau didelį skausmą. Bet įsigijau pagalvę, dėjau ją tarp kojų ir taip miegojo – skausmas buvo kur kas mažesnis. Taip pat perskaičiau patarimą, jog bandant atsistoti nuo lovos/kėdės reikėtų svori kelti ant abiejų kojų, o ne vienos.

 • Galbūt teko keisti savo įpročius ar kažko visai atsisakyti?

Prieš nėštumą aktyviai sportavau, lankiau sporto salę 5 – is kartus per savaitę. Tačiau, sužinojus, kad laukiuosi nusprendžiau nebeiti į sporto salę. 

 • Dauguma sako, kad gimus vaikui gyvenimas apsiverčia aukštyn kojomis, ar taip nutiko ir Jūsų šeimai?

Aišku, dabar negali taip paprastai imti ir kažkur išvažiuot. Reikia planuoti, derinti kas galėtų prižiūrėti Marką. Tačiau, turim puikius senelius, kurie su mielu noru prižiūri anuką. Tuo tarpu mūsų ryšys su vyru tik sustiprėjo, vyras labai padeda man, nes Markas mūsų abiejų vaikas.

 • Šiuo metu tik auginate sūnelį, esate motinystės atostogose, o gal ir dirbate ir rūpinatės mažyliu?

Ne, dabar yra mano ir sūnaus laikas – noriu skirti jam kuo daugiau dėmesio ir savo laiko. Tačiau stengiuosi rasti ir papildomos veiklos – iš to ir atsirado paskyra @PasaulioNaujokas. 

 • Kokiomis veiklomis(darbu) užsiimdavote iki vaikelio gimimo?

Paskutinius trejus metus dirbau vienoje IT įmonėje, ,,dizaino produktų šeimininke” (ang. design product manager)

 • Beje kiek jau Markui laiko?

Sausio 23 – ą dieną Markui suėjo keturi mėnesiai.

 • Apskritai, koks jis vaikas?

Kadangi tai mūsų pirmagimis, mūsų šeimai iš pradžių buvo nelengva. Pirmąsias savaites sunkiai sekdavosi jį užmigdyti, dažnai keldavosi – todėl buvo jaučiamas nuovargis. Bet vėliau pradėjau daugiau domėtis: pavyzdžiui sužinojau, kad reikia sekti būdravimo laiką ir tai tapo tikru išsigelbėjimu, dabar užmigdyti tapo jį daug paprasčiau. Markas yra aktyvus vaikas, pastoviai ieško veiklos – tai jau įsivaizduoju, kas manęs laukia, kai išmoks ropoti ir vaikščioti. 

 • Leidžia pamiegoti naktimis?

Dabar mes ,,kovojam” su miego regresu, todėl dažnai nubunda naktį ir pradeda verkti. Taip pat prieš mėnesį išmoko apsiversti ant pilvuko – todėl, būna bemiegant apsiverčia ir ,,kviečiasi pagalbos”, kad atverstume atgal.

 • Ar gimus vaikui greitai atėjo suvokimas, kad pasikeitė Jūsų statusas (tapote mama)ir kad jau nebebūsite tokia kaip anksčiau…?

Nemanau, kad pasikeičiau kaip žmogus. Esu ta pati Ingrida, kaip ir prieš gimstant vaikui – tiesiog dabar turiu daugiau atsakomybių ir naują ,,darbą” .

 • Ką patartumėte mamoms, kurias po gimdymo užpuola pogimdyvinė depresija?

Aš patarčiau būsimoms mamoms pasiruošti ne tik gimdymui, bet ir pasidomėti kas laukia po jo. Asmeniškai buvau psichologiškai tikrai gerai pasiruošusi gimdymui, daug domėjausi – bet nežinojau kokie fiziniai skausmai laukia po. Todėl neatsisakykite artimųjų pagalbos, o ypač vyro – tai tikrai jums padės nepulti į depresiją. O dar auksinė taisykle – nebijokite tos pagalbos paprašyti.

Greta Kondrataitė – Paleckienė