Mamų radijas

Monika BURVYTĖ

 

Kai XVII a.  amžiuje buvo sukurtos bene žinomiausios visame pasaulyje pasakos, tokios kaip Raudonkepuraitė, Pelenė ir Miegančioji gražuolė, jų pabaigos toli gražu nepriminė to, ką kas vakarą skaitome savo vaikučiams. Juose buvo tiek daug kraupių motyvų, kad jei jų niekas nebūtų pakeitęs, greičiausiai tai būtų pasakos suaugusiems, o ne mažiesiems. Visos populiariausios pasakos buvo tiesiog adaptuotos ir įgijo tik teigiamas, gražias pabaigas.

Raudonkepuraitė

Štai visiems pažįstama Raudonkepuraitė nesibaigė taip gražiai, kaip kas vakarą sekama daugelyje pasaulio šalių. Originalioje pasakos versijoje Raudonkepuraitė visai jau ne mergaitė, o jauna ir išauklėta mergina, kurios jokie medkirčiai iš vilko nasrų, deja, neišgelbėjo. Pasaką baigiasi vilko puota valgant merginą, o apie išgelbėtojus nė kalbos.

Pelenė

Turbūt daugelis iš vaikystės, o ir dabar lentynose guli nuostabioji Pelenės pasaka. Kiek knygų, filmų, spektaklių pristatyta…Ir nė vienas iš jų nepasakoja tikrųjų Pelenės istorijos detalių. Broliai Grimai visiškai nepagailėjo pavydžiųjų Pelenės įseserių, kurios susipjausto savo pėdas pagal krištolinių batelių dydį, tikėdamosios
apgauti princą. Bet apgaulė išaiškėjo ir princas atsiuntė du balandžius, kurie iškapojo seserims akis, ir savo dienas jos bagė aklos visiškame skurde.

Snieguolė

Snieguolė, mažiausiai iškraipyta pasaka, išlikusi iki šių dienų. Tačiau jos kūrėjai atskleidžia, jog viduramžiais nebuvę anei jokios romantikos, net jos užuomazgų. Populiarioje versijoje karalienė prašo medžiotojo nužudyti Snieguolę ir atnešti jai jos širdį, bet medžiotojui pagailo mergaitės ir karalienei jis atnešė kiaulės širdį. Tikrojoje Snieguolės pasakoje medžiotojas turėjo atnešti Snieguolės kepenis ir plaučius, o pakeliui į pilį Snieguolę pažadino neramus žirgas, o ne princo bučinys. Štai jums ir romantika.

Undinėlė

Visi puikiai prisimena ir Hanso Kristijano Anderseno pasakos, o labiausiai Undinėlę, kuri susituokia ir iškelia įspūdingą puotą, kurioje linksminasi ne tik žmonės, bet ir jūros gyvūnėliai. Originalioje pasakoje princas veda kitą princesę, o tam, kad Undilėlė išsigelbėtų, ji turi nužudyti princą Eriką. Nepaisant to, Arielė puola į jūrą ir žūva, pavirtusi jūros puta.

Miegančioji Gražuolė

Viena iš tikrai ne vaikams skirtų pasakų buvo parašyta Miegančioji gražuolė. Nors originalas pasakoja apie 100 metų miegančią merginą, kurią galų gale iš amžino miego išlaisvina princas ir jie laimingai, ir ilgai gyvena, originale figuruoja ne tokios tyros detalės.

Princas nebuvęs toks stebukladarys ir bučiniu jam nepavykę merginos pabudinti. Šis atvirkščiai devynis mėnesius mylisi su miegančia gražuole, kol galiausiai gimsta vaikutis. Ir būtent jis čiulpdamas mamos pirštą ištraukia rakštį, dėl kurio mergina ir negalėjusi pabusti.