Mamuradijas.lt
„Istorija įdomesnė, kai ji – detektyvas“ – skelbiama 16-ąja tarptautine Vilniaus knygų muge, sukvietusia keturias dienas istorijų pasakotojus, skaitytojus bei klausytojus dalintis išmintimi, patirtimi, kritika, įkvėpimu bei nuoširdumu gausybės knygų apsupty. Įtampą žadinantys detektyvai ne tik suaugusiems, bet ir vaikams, tiesa, pateikiant žaisminga forma, o nuolat tykančius pavojus paverčiant dar viena smagia avantiūra, kurią patiria knygų herojai autoriaus fantazijų pasaulyje. Pačiupus margaspalvio Vilniaus knygų mugės dekoracinio skėčio kotą kylama tarsi Merė Popins viršum knygų, rašytojų, įmantrių reklaminių stendų ir įsitaisoma kažkur ant debesies, neritmingai siūbuojant kojomis ir imituojant tarsi grojimą dūdele bei judinant ore pirštus. Na, dabar kur kas geriau – matyti skubantys pirkėjai, pasimetę senoliai, krykštaujantys vaikai, skeptiški ir kiek ironiškai žvelgiantys į visą šią intelektualią atrakciją paaugliai, skaitymo bei rašymo mėgėjai, profesionalai ar netgi fanatikai.

 

Jei įprastai pirmieji knygų namai – dėžės spaustuvėse, tai šį savaitgalį daugelis istorijų, sudėtų į lapus, išvyko atostogų į Litexpo Parodų Rūmus, kuriuose tvyrojo malonus pirmųjų knygų namų kvapas, o pasakojimai it atgijo, pabėgdami iš autorių lūpų ar knygų puslapių ir bent trumpam apsigyvendami mugės lankytojų širdyse bei mintyse. Erdvės, skirtos mažiesiems skaitytojams, pripildytos pozityvumo, geros energijos bei stebuklų, apie kuriuos pasakojo jų kūrėjai, iliustratoriai, įkvėpėjai bei pagalbininkai. Tomas Dirgėla, kiek nedrąsus, berete pasipuošęs, rodos, įprastas vyrukas, išties turįs neįprastą bičiulę – raganą, kuri ne šiaip šiokia ar tokia, tačiau ir šiokia, ir tokia vienu metu, todėl imta vadinti Šiokiatokia. Negalit patikėti. Skėsčiojat rankomis, žvelgiat akimis didelėmis tarsi prinokę apelsinai, būtent tokie, kokiais nuspalvinta ir „Apie Raganą Šiokiątokią“ knyga – oranžiniai, oranžiniai… Nors raganos, burtininkai, kerai, magiški užkeikimai, rodos, jau „nuvalkiotas reikalas“, tiesa ta, kad šioji herojė – moderni karpuotanosė raganaitė, perteikianti meilės, saviraiškos būtinybės, kūrybiškumo temas, vairuojanti raudoną Volksvagen Pasat automobilį, o mugėje prabilusi aktoriaus Giedriaus Arbačiausko balsu. Knygos, skleidžiančios tuo pat metu ir pasakiškus, ir realybėj pritaikomus gero elgesio burtažodžius, pakibę ant margaspalvių kaspinų, laisvai suposi ir stabtelėjo susidomėjusiųjų delnuose. Tai bent sekmadienis su šeima, juk į parankę įsikibus ne tik tėvams, tačiau ir Šerlokui Holmsui drąsu žengti detektyvų vedamu labirintu, o vietoj GPS pasitelkti vaizduotę, logiką, įžvalgą nei kūrybiškumą.

 

Visgi poilsis debesų SPA ilgai netruko, mat geros emocijos, mąslumas bei žaismingumas greit išsklaidė dangaus pūkinius kūnus, o žydrynėj ėmė šėlti spingsintys saulės spinduliai. „Iki kitų metų!” – šuktelėjau ir greit išskleidžiau ryškiaspalvį skėtį, atsargiai tabaluodama kojomis ir saugodama kiek per didelius batus…