Mamuradijas.lt
Laura MAZALIENĖ
Pirmoji kūdikio gyvenimo savaitė prabėgo lyg spragtelėjimas. Mums ji buvo gana rami, nes mažoji labai daug miegojo, nubusdavo pavalgyti, apsiprausti ir toliau keliaudavo į sapnų karalystę. Draugai stebėjosi, kaip taip gali būti, kad vaikas toks ramus. Ir iš tikrųjų, jei pirmąją savaitę ji miegojo daug, tai antrąją miego režimas dar padvigubėjo: dieną nepertraukiamai miegodavo 4-6 valandas. Sakote, reikėjo žadinti? Mes tikrai taip ir darėme, tačiau mūsų pastangos buvo bevaisės, mažajai net žindymas tapo svetimas ir nereikalingas. Mane šiek tiek apėmė nerimas, kadangi pieno atsargos kaupėsi be paliovos, jų nesulaikė net specialūs liemėnėlės įklotai, tad apie vasariškus pasivaikščiojimus parke buvo galima tik pasvajoti. O ir mažąja norėjosi pasidžiaugti labiau…
Visgi nurimau greitai, kai perskaičiau, kad, atrodo, amžinas miegas – vienas iš augimo šuolių/spurtų požymių. Aišku, kiekvienam vaikui jis pasireiškia skirtingai, tačiau ilgesni miego ir maitinimo intervalai pranašauja apie vaiko augimo fazę. Sakote, mažylis pasidarė labiau suirzęs, nori būti nešiojamas tik rankų? Taip, tai irgi augimo šuolio sąlyga. Kodėl gi tuomet mažučiai tampa tokie nepatenkinti? Manoma, kad tai susiję su nervinės sistemos vystymusi, o jei vaikais auga sparčiau nei bendraamžiai, spurto metu jam gali net mausti kūnelį. Norma yra laikoma, kada kūdikis per mėnesį paauga 3 cm.
Jei paklausite, ar kas nors po to pasikeičia? Sakyčiau, kad pirmasis augimo šuolis yra nelabai fiziškai pastebimas: mažylis neišmoksta naujų dalykų, tačiau retkarčiais (bet mums taip nebuvo) galima pastebėti, kad prieš kelias dienas buvę tinkami naugimio rūbeliai tapo maži.
Augimo šuolis gali tęsti nuo kelių parų iki savaitės, tad pasistenkite suprasti mažylį, jam padėti: suirzimo metu galima švelniai paglostyti nugarytę ar galvytę, mūsų dukrai tai padėdavo. Jokiu būdu netrikdykite mažylio miego, jis ilsėsis tiek, kiek jam reikia. Mūsų ginekologė labai protingai patarė: „Ar jūs norėtumėte, kad jus pažadintų saldžiausio sapno vidury?“  Nors kūdikis mažutis, tačiau savo pirminiais poreikiais jis geba pasirūpinti, todėl ir miego intervalą pasirenka pats.
Ta pati sąlyga galioja ir kalbant apie žindymo ritmą. Jei manote, kad jis bus alkanas, jei pramiegos savo „valgymą“, tikrai galiu jus nuraminti, kad taip nebus. Mažylis savęs tikrai nenuskriaus, o apie savo norą valgyti pareikš tyliau ar garsiau. Bėdą čia galima įžvelgti tik vieną – pieno sankaupas krūtyse, tad nepabijokite jo nusitraukti. Aišku, tuo piktnaudžiauti nereiktų, tačiau, jei jaučiate, kad krūtyse atsiranda gumbai – nelaukite. Neskubėkite įsigyti pientraukio, galbūt šie vargai ilgai netruks, tačiau jei krūtys kietės kas savaitę ir bent po kelis kartus per dieną, tuomet rekomenduočiau šį aparatą. Su juo viskas daug lengviau ir greičiau.
Šuoliuokite žaismingai ir atsakingai!