Mamuradijas.lt
Kankina nerimas, nuolatos mintyse dėliojate žodžius, sakinius, o galbūt netgi sunkiai užmiegate ne tik dėl jūsų kūne „žaidžiančio futbolą“ mažylio – antrojo šeimos stebuklo, bet ir dėl to, kaip teks vyresniajam bambliui paaiškinti, jog visu dėmesiu greit dalinsis perpus? Vis mąstote, kaip tinkamai paaiškinti, jog jis lauktų naujos gyvybės ne su baime ar ožiukais, o su nekantrumu ir šypsena? Pasitelkite kantrybę, meilę ir supratingumą, rodos, visa kur kas paprasčiau nei gali atrodyti.
Liesdama pilvuką vis dvejojate, kada tinkamas laikas vyresniajam pranešti apie naują gyvybę? Psichologai pataria pernelyg neskubėti, mat vos sužinojus esant nėščia, kai gyvybė dar tik riešuto kevalo dydžio, nevertėtų sukelti emocinio streso. Kai būsite 7 ar 8 mėnesių „nėštukė“, galite užsiminti, koks pirmagimis buvęs tokiu metu, netgi papasakoti apie kūdikio raidą nuo mažutės ląstelės iki aktyvaus mažylio, laukiančio susipažinimo su pasauliu. Nenustebkite, jei bamblys pasirodys esąs labai nuovokus, – greit pastebėsiąs kūno formų pasikeitimą ir po truputį didėjantį pilvuką, todėl imsiąs jį liesti, stebėti, klausinėti. Būtent periodu, kai vyresnysis pradėsiąs įtarinėti, – pats tinkamiausias laikas ramiai, kūrybiškai, aiškiai ir pozityviai pateikti žinias. Leiskite paliesti pilvuką, pasisveikinti su nauja gyvybe, žinoma, jei tik išklausęs naujienų vyresnėlis parodysiąs iniciatyvą. Nesistenkite paskubinti vaiko teigiamų emocijų ir palaikymo, kartkartėmis tam reikia laiko, supratingumo, kantrybės, verčiau palaukite nei per prievartą skatinkite jų tarpusavio ryšio užmezgimą. Visgi, jei pirmojo vaiko reakcija teigiama, jis kupinas smalsumo, susidomėjimo, nori komunikuoti su būsimuoju žaidimų draugų, nepabijokite jo kompanijos, susitinkant su gydytoja, leiskite jam pamatyti gyvybę, išgirsti širdutės plakimą. Tik nesuteikite per daug informacijos, geriau istoriją pateikite po truputį, palikite intrigos, leiskite vaikui suvokti gyvybės dėsnius pačiam: paprastai, papildant fantazija, vaikiškai.
 
Antrasis nėštumas – ryšio su pirmagimiu stiprinimo laikas
Vienas svarbiausių dalykų yra mėgautis, branginti laiką, kurį praleidžiate su vyresniuoju, bei tai parodyti, kadangi nuolatos glostant pilvuką ir pasakojant, ką jaučiate jam judant, galite sukelti pavydą. Atminkite, jog gimus antrajam, kurį laiką visą savo dėmesį, energiją nevalingai paskirsite tik kūdikiui, todėl nėštumas – emocinio ryšio su pirmagimiu stiprinimo laikas. Pasirūpinkite, kas galės pagelbėti po gimdymo, kad bamblys nesijaustų vienišas, atstumtas, pamirštas, todėl dažniau apsilankykite pas senelius, tetas ar dėdes, artimus šeimos draugus, kurie pasirengę pagelbėti.
Tiesa ta, kad pirmagimiui itin sunku suvokti, ką reiškia naujo šeimos nario atėjimas į jūsų ratą, todėl galite surengti šeimos prisiminimų vakarą, kurio metu ne tik papasakosite, kas mažylio gali laukti, tačiau ir supažindinsite su šeimos istorija, sustiprinsite santykius. Rodydama nuotraukas, kuriose matyti maži vaikai ar kūdikiai, papasakokite, kaip būsimasis broliukas ar sesutė atrodys, galite netgi kartu nupiešti jo įsivaizduojamą portretą. Venkite tokių minčių kaip „mažiukas mano pilve bus tavo geriausias draugas“, kadangi pirmaisiais ir netgi antraisiais metais labai abejotina, ar tai bus įmanoma, greičiausiai iš pradžių jie bus ne sąjungininkai, vyresnysis suvoks mažąjį kaip kliūtį ar stabdį bendrauti su mama, sulaukti daug dėmesio iš svečių, o kur dar dovanos, saldumynai, močiučių apkabinimai…

Susipažinkime, aš jau bamblys, o kas tu?
Nepriklausomai nuo to, ar nusprendėte gimdyti savo ar gimdymo namuose, ligoninėje, jums būtini pagalbininkai, sutiksiantys tapti bamblio žaidimų draugais, auklėmis ar paslapčių patikėtiniais. Naudingas patarimas: sudarykite sąrašą galimų „gelbėtojų“, greta surašykite jų telefono numerius, o pastarąją paruoštukę nuolat turėkite su savimi, mat net ir pasižymėdama mamos burtininkės gebėjimais, vargu, ar, prasidėjus sąrėmiams, reaguosite ramiai, o pirmagimiui gali kilti šokas. Jei drauge nuspręsite, jog norite patys vyresnėliui papasakoti apie naują gyvybę, tuomet informuokite būsimus pagalbininkus apie šios temos aptarimo vengimą.
Pirmas mažylių „susitikimas“ kartais vadinamas vienu svarbiausių jų santykiams, nors daugelis žmonių mano, jog tai nedaro jokios įtakos jų tolimesniam ryšio stiprinimui. Be abejonės, svajojate apie tobulą jų susipažinimo akimirką, – nepersistenkite, tegul mažylis būna lovelėje, tam, kad jūsų rankos galėtų apkabinti pirmagimį, drauge stebėtumėte naujojo šeimos nario veiduką, judesius. Atminkite, fizinis kontaktas su bambliu yra labai svarbus pirmojo susitikimo su kūdikiu metu, todėl apkabinkite jį tvirtai ir glauskite prie savęs.