Mamuradijas.lt

Ieva ANDRULYTĖ

 Šeimą ir karjerą sugebėjo suderinti ir žinoma televizijos laidų vedėja, folkloro atlikėja ir etnomuzikologė Loreta Sungailienė. Dalinamės dar vienu nuoširdžiu ir įkvepiančiu pasakojimu apie motinystės džiaugsmus ir tikslų siekimą.

 

– Vis daugiau jaunų žmonių dabar daugiau dėmesio skiria karjerai ar išsilavinimui, o ne šeimos kūrimui. Ką apie tai manote? Galbūt viską įmanoma suderinti?

– Reikia tik norėti ir viską įmanoma suderinti. Ne tik įmanoma, bet ir pavyksta. Aišku, kiekvienai moteriai sava dalia – vienai lemta būti labiau gera motina, kitai – aktyvia visuomenininke ar menininke, trečiai – puikia savo srities specialiste, ketvirtai – šalies vadove. Liaudies išmintis byloja, kad moteriai duotas vienas laikas viskam – ir sau, ir motinystei, ir darbui, ir visuomeninei veiklai, ir pomėgiams. Dauguma pasirenkame tokį gyvenimo principą kaip iššūkį ir tvarkomės – sukamės kaip voverėlės. Svarbiausia, kad moters-mamos globos, dėmesio ir meilės pakaktų visiems ir viskam. Žinau viena, kad jei moteris planuoja kurti šeimą, nori auginti vaikus, mintis apie tai ir veiksmus nereikėtų atidėlioti ateičiai, kai bus pasiekta karjera ir sukurta materialioji gyvenimo gerovė. Šeimą kurti gera bet kurio amžiaus moteriai, tačiau jauna mama turi neabejotinai daugiau energijos ir vaikams labai reikalingo jaunatviškumo, žaismingumo. Mano draugų šeimose moterys-motinos visos kūrė šeimas ilgai nelaukusios, vos pradėjusios savo kelią karjeros link ir visos yra puikios moterys, savo sričių specialistės, daugiau ar mažiau pasiekusios, tačiau svarbiausia, jog tai yra asmenybės, kurių draugija visuomet džiaugiuosi ir didžiuojuosi. Įdomu, ką apie tai pasakytų vaikai? Vaikams labiau rūpi mamos dėmesys, meilė, gebėjimas kūrybiškai, įdomiai, turiningai praleisti laiką kartu, o ne mamos karjeros reikalai, jos užimamos pareigos ar uždirbami pinigai. Jei vaikai nuo mažens apie tai kalba ir tuo rūpinasi, tuomet turėtume susirūpinti, ar teisingai ugdome vaikus, ar geras vertybes jiems skleidžiame, ar pakankamai meilės ir dėmesio jiems skiriame, parodome. Vaikai turi augti su mylinčiais tėveliais, globėjais.

– Kaip pati derinote motinystę su darbu? Kas buvo didžiausias pagalbininkas?

– Motinystę derinau su darbu ir su mokslais. Vyresnėliui Viliui (dabar jis antrokas) buvo dveji, kai paraginta kolegų, ryžausi užbaigti disertacijos darbą ir jį apsigyniau. Man labai padėjo ir mano mama, ir mano vyras. Bendradarbiai palankiai vertino mano pasiryžimą ir sudarė sąlygas dirbti laisvesniu grafiku. Palaikymas daug ką reiškia, be jo būtų buvę žymiai sunkiau. Tačiau nesakau, kad nieko nebūtų buvę, todėl, kad mano žemaitiškas būdas visuomet sustiprėja sunkiomis gyvenimo akimirkomis ir būnu išties ryžtinga, drąsiai priimanti iššūkius ir dažniausiai juos įveikianti.

 – Esate trijų vaikų mama, ar visada žinojote, kad norėtumėte turėti didelę šeimą?

– Vaikystėje nuolat galvodavau, kad auginsiu tris vaikus – vieną dukrą ir du sūnus. Gal kada vaikiškai žaisdamos su draugėmis taip viena kitai buvome išbūrusios, o gal tiesiog tokia buvo mano svajonė – nežinau, bet toks žinojimas mane lydėjo iki pat to momento, kai tapau daugiavaike mama. Ir iš tiesų auginu du sūnus ir dukrą. Mes šeimoje augome dvi seserys ir, pamenu, visada norėjau turėti vyresnį brolį. Mano vyras turi ir brolį, ir seserį. Kai jų šeimos susirenka tėviškėje per šventes, būna labai smagu ir gera. Didelė draugiška šeima – didelis turtas. Vienas mano bendraamžis muzikas, beje, taip pat žemaitis, buvo dešimtas vaikas šeimoje ir taip tuo džiaugiasi. Anot jo, daugiavaikė šeima – tai laiminga vaikystė, turtinga dabartis ir prasminga ateitis…

– Papasakokite, kokia esate mama, ką dažniausiai laisvalaikiu veikiate su šeima?

 – Visokia mama esu… Vyras matyt sakytų, kad dažniausiai esu užimta mama, kuriai paros neužtenka visiems darbeliams ir visoms meninėms veikloms veiklelėms. Vis dėlto stengiuosi rasti progą ir laiką paskaityti vaikams pasakas, kartu su jais pažaisti, padainuoti. Kartą per savaitę kartu su vaikais dalyvaujame folkloro ansamblio, kuriam vadovauju, repeticijose. Kai savaitgaliais būnu namie, tai visokios veiklos atsiranda – kartu ir namus tvarkomės, kartu maistą gaminame, kartu žaidžiame, esant tinkamam orui, pramogaujame kieme ar kur nors parke. Kad tik to laisvalaikio būtų daugiau. Beje, mano vyresnieji vaikai man neretai pagelbėja ir mano visuomeninėje veikloje. Esu iniciatyvos „Visa Lietuva skaito vaikams“ ambasadorė ir tenka rengti įvairias skaitymo balsu vaikams akcijas, dalyvauti renginiuose. Keletą tokių renginių vedžiau kartu su vaikais – jie buvo puikūs klausytojai ir pagalbininkai, ypač vyriausias sūnus, kuris mėgsta knygas skaityti ir netgi jas kurti, iliustruoti.

 – Ką patartumėte mamoms, kurios augindamos mažylius nenori užsisėdėti namie?

 – Mielosios, jei nėra būtinybės grįžti į darbą, įsijunkite į kokią širdžiai mielą ir prasmingą visuomeninę veiklą, tapkite vaikų kultūrinės edukacijos savanorėmis. Tapkite „Skaitančių šeimų“ klubo iniciatorėmis – suburkite vaikams balsu skaitančias jaunas šeimas, renkite susitikimus, pokalbius apie vaikų literatūrą, vaikų ugdymą, kūrybišką laisvalaikį kartu su šeima.

  – Būti laiminga mama tai…

 – Kartu su pareigingu, kantriu ir suprantančiu laimingu tėčiu auginti emociškai sveikus ir laimingus vaikus. Laiminga mama – laiminga šeima. Meilė, atsakomybė, darna, kantrybė, pagarba vienas kitam ir kūrybiškas požiūris į gyvenimą kartu šeimoje.

 

 

Taip pat norime atkreipti visų mamyčių dėmesį. Jeigu esate veikli, versli, aktyvi mama ir norite pasidalinti savo istorija su mūsų skaitytojomis, rašykite mums elektroniniu paštu:mamuradijas@gmail.com