Mamuradijas.lt
Laura MAZALIENĖ
Paskutinės dienos laukiant mažylio dažnai būna ir nerimastingos, ir kupinos streso, kuris verčia pamiršti svarbius dalykus. Ir ši taisyklė galioja ne tik besilaukiančiam mamai, bet ir ją prižiūrintiems medikams. Tad kai kuriuos svarbius dalykus vertėtų žinoti ir kitiems artimiesiems, kad šie galėtų juos priminti gimdyvei.
Pirmasis: kiekvieno vizito pas ginekologą metu besilaukianti mama turėtų prašyti, kad ją prižiūrintis gydytojas ne tik patikrintų gimdos kaklelį, ar šis atsivėręs, ar ne. Tačiau reiktų ir priminti gydytojui, kad šis patikrintų ir echoskopu vaisiaus vandenų kiekį. Gaila, valstybinėse poliklinikose tokios praktikos nėra, echoskopo paslauga (nemokamai) suteikiama vos kelis kartus per visa nėštumą. Ir tai gana rizikinga. Paaiškinsiu kodėl.
Gimdos kaklelis gali būti visiškai uždaras, vadinasi, tai byloja, kad gimdymo veikla dar neprasideda. Tačiau vaisiaus vandenų gali ir nebūti. Ir ne, jie nebūtinai gali nutekėti. Jie gali tiesiog dingti. Taip, DINGTI. Ir tai visai nepriklauso nuo jūsų amžiau, nes aš, toli gražu, nepatenku į rizikos grupę. O mano patirtis buvo tokia: gimdos kaklelis neprasivėręs, o patikrinus vaisiaus vandenis – jų nerasta. Priežastys galimos dvi: placenta tiesiog per brandi ir nebegamina vaisiui reikalingų skysčių arba sutrikusi mažylio inkstų veikla, kuri stabdo šlapimo išsiskyrimą (vaisiaus vandenis daugiausia sudaro šlapimas). Taigi tokiu atveju, net jei kaklelis neprasivėręs ar prasivėręs nedaug, o vaisiaus vandenų nėra, gimdymas privalo būti skatinamas, kadangi be vandenų padidėja infekcijos į gimdą patekimo tikimybė.
Be to, placenta atsakinga ne tik už vandenų gamybą, bet ir vaisiui reikalingų medžiagų ir deguonies tiekimą, todėl vandenų nebuvimas gali byloti ir apie kitų reikšmingų dalykų trūkumą. Taip buvo ir man. Viena laimė, kad mažylė gimė sveika ir laiku buvo pastebėti dingę vandenys. Nors kelis kartus prieš tai ginekologė man jų net netikrino, neva “…kaklelis dar uždaras, tai gimdymas dar toli”. Nežinia, kiek laiko kūdikis gyveno be vandenų, na, bet svarbu, kad viskas baigėsi laimingai.
Dar iki gimdymo jus stebintis ginekologas prašys kiekvieno vizito metu atlikti kraujo ir šlapimo tyrimus. Šlapimas taip pat byloja apie skysčius esančius jūsų organizme. Tačiau jis gali ir apgauti net labiausiai patyrusį gydytoją.
Mano ginekologė – tikrai patyrusi specialist ir nieko blogo negalėčiau apie ją pasakyti. Visgi pamenu, kad šlapimo tyrimo duomenys jai įtarimo nekėlė, netgi gyrė mane, neva skyčių geriu daug ir vaisiaus vandenų yra pakankamai (jų tarpusavio koreliacijas ginčytinas dalykas, bet apie tai kiek vėliau). Džiugu, kad lankiausi privačioje klinikoje todėl be tyrimų visada man buvo atliekama ir echoskopo paslauga, kuri tąkart parodė, kad vaisiaus vandenų yra LABAI MAŽAI. Taigi dar kartą pasikartosiu, nepagailėkite pinigų šiai procedūrai! Kartais ji gali būti labai reikšminga ir pigesnė už pasekmes!
Antrasis: šis prašymas galioja tik toms moterims, kurios gimdo, gimdys nenatūraliai – joms atliktas Cezario pjūvis. Pasirodo, man tai buvo naujiena, jei jums atlikta tokia operacija – nėštumo ir gimdymo atostogos yra pratęsiamos dar dviem savaitėmis. Vadinasi, prie išmokos už 126 dienas prisideda dar dalis. Vėlgi, nepamirškite išvykdamos iš ligoninės apie tai priminti jus gimdyti priėmusiam personalui,  nes be jų įrašo „Sodros“ sistemoje, išmokos negausite. Aišku, ir pačios turite užpildyti specialų prašymą. Visa tai rašau iš savo patirties. Mane prižiūrėję gydytojai apie tai pamiršo, viena laimė, kad atsiminė bent tuomet, kada atvykau siūlų traukimo procesui.
Taigi jei bijote, kad pačios neprisiminsite šių svarbių dalykų, informuokite apie tai savo vyrus ar tėvus, kurie svarbiausiais momentais bus šalia!