Razauskai photography. Prosport dviratukas.

Razauskai Photography (razauskai.lt) nuotraukos

Dienos ilgėja ir saulė šviečia vis vaiskiau, o į gatves ir parkus išrieda vis daugiau mažųjų ir suaugusių dviratininkų. Jei šiemet ir jūs ketinate savo atžalai padovanoti dviratį, tikriausiai svarstote – nuo ko pradėti ir kaip išrinkti tinkamą?

Pats pirmasis vaiko dviratis turėtų būti balansinis, kuriuo riedant ugdomi labai svarbūs pusiausvyros ir koordinacijos įgūdžiai. Specialistai nepataria iš karto pirkti dviračio su pedalais ir dėti pagalbinius ratukus, nes jie nepadeda vaikui išmokti gerai valdyti dviratį.

Tačiau nesvarbu, ar renkatės pirmąjį dviratuką mažyliui, ar transporto priemonę jau ūgtelėjusiam dviratininkui, svarbiausia – kad dviratis atitiktų vaiko amžių ir ūgį, jo kūno proporcijas, būtų lengvas, saugus ir patogus naudoti.

Prosport.lt balansinis dviratukas

Tinkamas dydis

Vaikai auga nepaprastai greitai, bet nesusigundykite pirkti dviračio „į ateitį“: per didelis dviratis nebus nei saugus, nei patogus, ir gali net atbaidyti vaiką nuo važinėjimo dviračiu.

„Nerekomenduojama vaikui pirkti didesnį dviratį „ant išaugimo“, nes jis nebus jam patogus, vaikas nuolat patirs nesklandumų besimokydamas važiuoti ir juo važinėdamas“,– sako parduotuvių „PROSPORT.LT“, platinančios vaikiškus „Frog“ dviračius, vadybininkas Donatas.

Susiorientuoti, kokio dydžio dviračio Jums reikia, padės ratų skersmuo: nuo 10 colių patiems mažiausiems, 14–20 colių 3–7 metų vaikams, iki 26 colių paaugliams – tai tas skaičius prie dviračio pavadinimo su kabučių ženklu gale.

Bet gamintojų pateikiamos dydžių lentelės yra tik rekomendacinio pobūdžio, o kiekvienas vaikas auga skirtingai. Todėl geriausia, anot pašnekovo, tiesiog atvykti į parduotuvę ir pasimatavus bei pasitarus su specialistais nuspręsti, koks dviratis vaikui  tinkamiausias.

Atsisėdęs ant dviračio, kai sėdynė nuleista į žemiausią padėtį, vaikas pėdomis turėtų pakankamai tvirtai pasiekti žemę – tada jis galės lengvai ant jo užlipti ir nulipti, neparvirs staigiau sustabdęs.

Lengvumas ir patogumas

Suaugusieji važinėja dviračiais, kurie sudaro apie 20 proc. jų kūno svorio, o vaikiški dviračiai neretai sveria tiek, kiek pusė vaiko!

„Rėmas turėtų būti tvirtas, bet kuo lengvesnis, kad vaikui būtų malonu važiuoti, o ne kančia“,– sako Donatas. Idealu, jei dviračio svoris neviršys 40 proc. vaiko svorio.

Svorio mažinimas – vienas iš prioritetų kuriant vaikiškus dviračius, tad kokybiškų dviračių gamintojai ant pakuočių išdidžiai rašo jų svorį. Kai kurie pigūs dviračiai lengvumu kone prilygsta brangiems analogams, tačiau tuomet svarbu atkreipti dėmesį, iš kokių medžiagų pagamintas rėmas, ar dviračio svoris nesumažėjo dėl to, kad jis tiesiog neturi rankinių stabdžių ar kitų svarbių detalių.

Įvertinti dviračio kokybę padės jam suteikiama garantija – minimali 2 metų ar gamintojo suteikiama ilgesnė.

Taip pat svarbu, kad vaikui būtų lengva minti pedalus, dviratis sklandžiai riedėtų. Tai lemia tokios  detalės kaip dviračio švaistikliai, dantračiai, grandinė. Išbandykite: pasukiokite pedalus ir ratus, pasitarkite su pardavėju – kai kurie savo technologijas ištobulinę gamintojai jas netgi patentuoja.

Rėmas ir padangos

Vaikiškas dviratis – ne suaugusiųjų dviračio kopija. Jis turi būti ergonomiškas, ne tik dydžiu, bet ir forma pritaikytas būtent augančiam vaikui.

Pradedantiesiems dviratininkams svarbu, kad rėmas būtų pakankamai ilgas, o vairas nebūtų per žemai. Ilgesnis rėmas užtikrina stabilesnį važiavimą, manevruojant leidžia daugiau svorio ir jėgos sutelkti į vairą. Vairo aukštis svarbus, nes mažų vaikų regėjimo laukas yra siauresnis nei suaugusiųjų, tad važiuojant pernelyg pasilenkus kyla papildomų rizikų.

Jeigu nusižiūrėjote dviratį su skersiniu (vadinama „štanga“), įsitikinkite, kad jis nėra per aukštas ir nesukels sunkumų vaikui užlipti bei nulipti ant dviračio.

Rinkdamiesi dviratį taip pat atkreipkite dėmesį ir į jo padangas. Vaikai mėgsta iššūkius, drąsiai tyrinėja ir dažniausiai lengvų kelių neieško, todėl geriausias pasirinkimas – hibridinės arba bekelės padangos.

Saugumas ir stabdžiai

Kitas ne mažiau svarbus aspektas – saugumas. Apžiūrėkite, ar dviratis neturi jokių išsikišusių varžtų ir kitokių aštrių, neapsaugotų detalių.

Stabdžių svirtis turėtų būti maža ir lengvai pasiekiama vaikišku delnu.

Be to, vaikiškas dviratis turėtų turėti grandinės (priekinės žvaigždės) apsaugą, atšvaitus, įspėjamąjį skambutį.

Balansiniai dviračiai įprastai turi tik galinio rato stabdį, nes staigiai paspaudęs priekinį, nepatyręs dviratininkas gali skaudžiai virsti. „Norint išmokyti vaiką naudotis abiem stabdžiais, rekomenduojama nuimti pedalus ir leisti jam išbandyti, pajusti abiejų stabdžių skirtumą. Kai išmoks jais naudotis, vėl uždėkite pedalus“,– pataria Donatas.

Paskutinės smulkmenos

Parduotuvių lentynose gausu pačių įvairiausių aksesuarų dviračiams: lempučių, gertuvių, prisegamų krepšelių…

Nebūtinas, tačiau naudingas priedas, – virš ratų tvirtinamos apsaugos nuo purvo.

O visa kita, kaip ir dviračio spalva, priklauso tik nuo jūsų ir jūsų vaiko norų. Net ir atlenkiamą kojelę dviračiui pastatyti ar bagažinę vienas vaikas naudos, o kitas – visai ne. Pasitarkite su būsimuoju dviratininku ir įvertinkite, ar jums to reikia. Galų gale, papildomas smulkmenas galėsite įsigyti ir bet kada vėliau.

„Aksesuarai vaikiškam dviračiui priklauso nuo kiekvieno klientų poreikių, bet dažniausiai vaikui jie nereikalingi“, – šypteli Donatas. Svarbiau – nepamiršti mažajam dviratininkui užsegti šalmo ir  pirmyn!