Mamuradijas.lt
Mama-ekspertė Inga BRAŽELIENĖ
Nežinau šeimos, kuri nenori turėti gražių ir kokybiškų savo vaiko nuotraukų! Natūralu, kad vos gimus kūdikiui, skubame įamžinti kuo daugiau jo gyvenimo akimirkų. Profesionalus fotografas kasdien po ranka nesisukioja, tai ir pyškiname savo vaikus kas kaip mokame. Ir gerai darome! Juk fiksuojame akimirkas, kurios mums brangios ir gražios. Kad ir kokia nekokybiška būtų nuotrauka, dažnai mums mūsų pačių „pagauti“, išjausti kadrai yra patys mieliausi.
Yra dalykų, kuriuos žinodami, net nebūdami fotografais galime pasidaryti kokybiškesnių nuotraukų. Taigi, ką reikia žinoti?
APLINKA
Fotografuoti mažylius geriausia jiems pažįstamoje, savoje aplinkoje. Idealiausia vieta – namai. Jei iš anksto planuojate skirti laiką fotografavimui – neprošal būtų pagalvoti apie tvarką. Taip taip, apie tą mūsų nelemtą buitį, kurioje leidžiame dienas. Gyvenant su mažu vaiku tvarkymasis dažnai būna pats beprasmiškiausias dalykas, kurį gali nuveikti. Išmokstame nepastebėti, kad aplink mus chaosas. Bet štai nuotraukose tas chaosas bado akis. Sutinku, yra fotografų, kurie moka ir tą netvarkingą buitį įvilkti į pasakišką rūbą, bet čia jau aukštesnis pilotažas, o kol į juos lygiuotis negalime – tiesiog susitvarkome. Negražu, kai nuotraukos fone koše nudrabstytas stalas, ant žemės – išverstas naktipuodis, išmėtyti rūbai, pradarytos spintelės ar stalčiai. Net įjungtas televizorius nuotraukai estetikos nepriduoda.
FONAS ir APŠVIETIMAS
Kitas svarbus momentas – nuotraukos fonas. Jei fotografuojame kūdikį, ir norime, kad nuotraukos akcentas būtų pats mažylis, venkime daug spalvų, daiktų ir chaotiškumo aplink. Labai dažnai detalių gausoje paskęsta tas, kurį fotografuojame. Todėl rekomenduojama, kad fone būtų kuo mažiau pašalinių daiktų. Rinkitės švelnias, pastelines fono spalvas. Jos puikiai atspindi kūdikėlio trapumą, kuria jaukumo įspūdį. Pavyzdžiui, jei fotografuojate kūdikį ant lovos, o jūsų patalynė ryški, raštuota – uždenkite ją pastelinės spalvos pleduku. Jei šalia radiatorius, ar koks kitas nepajudinamas prietaisas ar rakandas – pasisukite kitu kampu, kad nuotraukoje jo nebūtų matyti.
Stenkitės fotografuoti dienos šviesoje, esant natūraliam apšvietimui. Patalpoje turi būti pakankamai šviesu, nors tiesioginių saulės spindulių taip pat privenkite. Venkite naudoti blykstę, ji tarsi „suplokština“ vaizdą, viskas atsiduria vienoje plokštumoje, nebelieka to pojūčio, kad kažkas arčiau, kažkas toliau, be to dažnai blizga ar net šviečia raudonai akys. Jei nepakanka dienos šviesos, geriau jungti dirbtinį apšvietimą, o blykstę tik tuo atveju, kai ir jo negana.
KOMPOZICIJA
Jums visiškai nebūtinos dekoracijos. Jūsų kūdikis – geriausia dekoracija nuotraukoje! Žinoma, mažos detalės nuotraukai napakenks. Dabar labai populiaru fotografuojant miegantį kūdikį kurti istoriją, šalia pridėliojant daiktų, detalių, imituojančių, kad vaikas eina, skrenda, sportuoja ar miega pasakiškoje aplinkoje (įveskite į google „creative baby photoshoots“ ir rasite begalę idėjų).
RAKURSAS
Ne mažiau svarbu yra ir kokiu kampu fotografuosite mažylį. Fotografai pataria vengti, kad fotografuojamas objektas būtų pačiame nuotraukos centre (nebent to reikalauja spaciali nuotraukos kompozicija). Kitas svarbus dalykas: fotografuodami mažus vaikus nepatingėkime nusileisti iki jų akių lygio! Klūpėkite, šliaužkite, voliokitės kartu su vaiku! Tai labai smarkiai pagyvina nuotraukas. Fotografavimas iš viršaus ar apačios reikalauja daugiau įgūdžių, techninių gebėjimų, kompozicijos apgalvojimo. Nebūtina fotografuoti visą vaiką, galima tik tam tikrą detalę (pėdutes, ausytę, delniukus, veiduko fragmentą ir pan.). Tokiu atveju prieikite kiek galima arčiau, arba pritraukite kadrą su zoom funkcija. Jei jau fotografuojate vaiką visu ūgiu, stenkitės „nenukirsti“ dalies rankos, kojos ar pusės galvos. Geriau paieškokite kitos pozicijos, iš kurios fotografuojant visas objektas tilps į kadrą. Taip pat reiktų atkreipti dėmesį, kad fotografuojant nesimatytų jokių už vaiko styrančių daiktų, kurie gali darkyti bendrą vaizdą (pvz. už nugaros durys, ir jų rankena atrodo lenda tiesiai iš vaiko ausies).
Sėkmingos kadrų medžioklės!