WIKIPEDIA.ORG nuotr.
Mamuradijas.lt
Nepriklausoma farmacininkė Loreta Tamošauskienė
Po šiltos vasaros atkeliaujantis ruduo dažniausiai pradeda peršalimo sezoną, po to seka gripo protrūkiai, įvairios virusinės žarnyno infekcijos. Be abejo, pažeidžiamiausi yra naujagimiai, kūdikai ir maži vaikai dėl jų dar nesusiformavusio, besiformuojančio imuniteto, fiziologinių organų, organizmo sistemų bei jų atliekamų funkcijų skirtumu lyginant su suaugusio žmogaus, todėl jų sveikata ir gera savijauta rūpinamasi labai atidžiai. Kviečiame daugiau sužinoti susitikimų cikle „AUGINAME-AUGAME KARTU: MAŽŲJŲ VAISTINĖLĖ“ spalio 3 d. 10 val. VILKĖS NAMUOSE (OGMIOS MIESTE). Daugiau informacijos čia.
Peršalimas – tai virusinė infekcija, pažeidžianti viršutinius kvėpavimo takus (nosį, prienosinius ančius arba kitaip sinusus bei ryklę) ir sutrikdanti jų normalias fiziologines funkcijas. Peršalimą sukelia daugybė virusų (rinovirusai, adenovirusai, koronavirusai ir kt.), bet dažniausi sukėlėjai yra rinovirusai. Perštinti ar skaudanti gerklė, diskomforto jausmas nosyje, nosies gleivinės niežėjimas, čiaudulys, lydimas vandeningos, bėgančios slogos, kosulys, bendras silpnumas, tai pagrindiniai peršalimui būdingi simptomai, kurie prasideda praėjus maždaug 1-3 dienoms nuo infekcijos sukėlėjo patekimo į organizmą ir trunka iki 10-14 dienų.
Gripas – tai virusinė infekcija, kuriai būdingi simptomai gana panašūs į peršalimo, tačiau turi keletą išskirtinių bruožų. Gripo pradžia yra staigi, pats pagrindinis simptomas, leidžiantis įtarti šį susirgimą, yra aukšta temperatūra >39°C, raumenų skausmas, stiprus galvos skausmas, sausas kosulys. Tekančios nosies, čiaudulio, šaltkrėčio dažniausiai nebūna.
LORETA
Farmacininkė Loreta Tamošauskienė.
Naujagimių ir kūdikių kvėpavimo takai lyginant su suagusiųjų yra trumpesni, siauresni, organizmo gynybinės bei fiziologinės funkcijos tikrai dar yra silpnos ir ne visada gali susidoroti su įvairių infekcijų sukėlėjais (virusais ar bakterijomis). Ypač atidžiai reikia stebėti naujagimio savijautą peršalus ar užsikrėtus gripo virusu, susirgus apatinių kvėpavimo takų uždegimu, esant peršalimo komplikacijoms, kadangi jie dar nesugeba kvėpuoti per burną, o jų imuninė sistema yra labai silpna.
Naujagimiai yra gležni pumpurėliai, kuriuos reikia stebėti per padidinamąjį stiklą, nes jų sveikatos būklė labai greitai kinta ir gali tapti labai rimta ir nekontroliuojama namų aplinkoje. Virusinės infekcijos dažnai lydimos ir antrinių bakterinių infekcijų. Peršalimo metu naujagimiui, kūdikiui atsiradusi sloga gali  komplikuotis į sinusitą, vidurinės ausies uždegimą. Dėl nesugebėjimo išsikosėti, nosies sekreto nutekėjimo į gerklę mažyliai gali susirgiti bronchitu, plaučių uždegimu. Tokiu atveju, pirmąją pagalbą ir konsultaciją su nuodugniu sveikatos būklės ištyrimu turi suteikti gydytojas. Tada su gydytojo nurodymais drąsiai galima keliauti vaistinėn.
Kokia peršalimo, gripo bei kitų virusinių infekcijų prevencija? Asmens higiena, dažnas ir tinkamas rankų plovimas, kuo mažesnis kontaktas su sergančiuoju, sergantys suaugę šeimos nariai gali dėvėti vienkartines kaukes ant veido ir nepamiršti jas dažnai keisti, kambarių vėdinimas, vengimas mažų ir didielių  žmonių susibūrimo vietų. Sirgimo laikotarpiu reikia būti namie J .
Peršalimo atveju, specialus gydymas vaistais nerekomenduojamas, nes nėra vaistų nuo peršalimo, kadangi peršalimas nėra liga. Svarbu suprasti ir atsiminti, jog virusinės infekcijos negydomos antibiotikais.  Peršalus galima vartoti preparatus, kurie palengvina simptomus:
   • izotoninis jūros vanduo esant klampiam, tirštam nosies sekretui, kada kvėpavimas neapsunkintas.
   • hipertoninis jūros vanduo esant tirštam, klampiam nosies sekretui, užburkusiai nosies gleivinei, kada kvėpuoti darosi sunku. Naujagimiams galima vartoti tik izotoninio jūros vandens tipalo lašiukus, kuo dažniau valyti nosies ertmes atsiurbėjo pagalba.

 

Šis jūros vanduo, vienas iš nedaugelio purškiamų preparatų, tinkančių vartoti nuo pat gimimo. Ypatinga dozavimo ,išpurškimo technologija netraumuoja jautrios mažylių nosies gleivinės, jūros vanduo, išskaidytas į daugybę mikrodalelių, švelniai tarsi rūko debesėlis padengia nosyčių gleivinę ir veiksmingai padeda drėkinti ją, pašalinti nešvarumus, dulkes, infekuotą sekretą esant susirgimui.

   Šis jūros vanduo, vienas iš nedaugelio purškiamų preparatų, tinkančių vartoti nuo pat gimimo. Ypatinga dozavimo ,išpurškimo technologija netraumuoja jautrios mažylių nosies gleivinės, jūros vanduo, išskaidytas į daugybę mikrodalelių, švelniai tarsi rūko debesėlis padengia nosyčių gleivinę ir veiksmingai padeda drėkinti ją, pašalinti nešvarumus, dulkes, infekuotą sekretą esant susirgimui.
 • jei naujagimui ar kūdikui labai sunku kvėpuoti, sutrinka maitinimasis, miegas, galima iki 10 dienų vartoti sudėtinį vaistinį preparatą, mažinantį nosies gleivinės paburkimą ir lengvinantį kvėpavimą.
 • gerklės skausmas, perštėjimas gali būti lengvinamas purškiamais dezinfekuojamaisiais, ryklės bei gerklės gleivinę minkštinančiais, drėkinančiais preparatais, tačiau tinkamą preparatą bei jo dozavimą naujagimiams bei kūdikiams priklausomai nuo situacijos turi paskirti gydytojas.
 • peršalimo metu, simptomams mažinti ar atsiradus komplikacijoms, taip pat gali būti vartojami augaliniai sudėtinai preparatai (skystinantys klampų nosies sekretą, mažinantys gleivinės paburkimą, skatinantys ir lengvinantys atsikosėjimą, atpalaiduojantys bronchus ir pan.)
 • homeopatiniai preparatai, taip pat gali būti vartojami esant komplikacijoms, dažnai pasikartojančių virusinių susirgimų profilaktikai.
Šie žuvų taukų kapsulėse yra reikiami ir veiksmingi kiekiai ir santykiai ( nustatyti remiantis moksliniais tyrimais, )omega 3 ir omega 6 riebiųjų rūgščių, kurios yra svarbios kūdikių smegenų bei regos vystymuisi. Šio preparato forma patogi vartoti, transportuoti. Nėra tiesioginio daugkartinio sąlyčio su oru, tai neleidžia kisti žuvų taukų skoniui bei kokybei. Preparato gamyba ir kokybė yra itin griežtai ir atidžiai prižiūrima, kadangi mažieji vartotojai yra jautriausi ir labiausiai pažeidžiami. Šių žuvų taukų kapsulėse yra veiksmingi kiekiai ir santykiai omega 3 ir omega 6 riebiųjų rūgščių, kurios yra svarbios kūdikių smegenų bei regos vystymuisi. Šio preparato forma patogi vartoti, transportuoti. Nėra tiesioginio daugkartinio sąlyčio su oru, tai neleidžia kisti žuvų taukų skoniui bei kokybei. Preparato gamyba ir kokybė yra itin griežtai ir atidžiai prižiūrima, kadangi mažieji vartotojai yra jautriausi ir labiausiai pažeidžiami.
Peršalimo atveju, kartais padidėja kūno temperatūra, bet jos nereikia skubėti mažinti. Stebėkite naujagimio, kūdikio, vaiko bendrą savijautą, mitybą, miego režimą. Jei ligoniukas gerai jaučiasi net 39 °C temperatūros mažinti nereikia. Kylanti organizmo temperatūra informuoja apie visu pajėgumu veikiančius gynybinius mechanizmus, tačiau vaiką reikia stebėti.
Naujagimų ir kūdikių iki 3 mėn temperatūra nemažinama iki 38°C, 3 mėn-6 mėn iki 38,3°C, vyresnių ir iki 39 – 39,5°C. Tačiau tai tik orientaciniai skaičiai, jei anksčiau naujagimui ar kūdikiui, vaikui yra pasireiškę traukuliai prie tam tikros temperatūros, negalima leisti jai kilti iki tos ribos, jei vaikas vemia, nevalgo yra nuolat mieguistas, silpnas ir apatiškas, temperatūrą reikia mažinti neatsižvelgiant į rekomendacijas. Naujagimiams ir kūdikiams tinkamos paracetamolio žvakutės, nuo 3 mėn galima vartoti ir ibuprofeno sirupą, jei temperatūros nenumuša arba numuša labai trumpam laikotarpiui paracetamolis.
Svarbiausia vartoti skysčių, naujagimiai ir žindomi kūdikiai pakankamai skysčių gauna su mamos pienu, todėl jei ligoniuko mityba nesutriko, nieko papildomo nereikia. Esant apetito stokai, papildomai maitinamiems kūdikiams ir vaikams galima siūlyti virinto vandens, stipriai karščiuojant, vemiant, susirgus žarnyno virusine infekcija būtina vartoti elektrolitų disbalansą atstatančius tirpalus, probiotikai taip pat veiksmingi trumpinant susirgimo trukmę, padedant atsistatyti organizmo imuninei sistemai. Aromaterapija taip pat yra veiksminga pirmoji pagalba artėjant peršalimo sezonui, jau sergant peršalimo ligomis, reikia tik prisiminti, kad naujagimiams ir kūdikiams iki 3 mėn eterinių aliejų ar jų mišinių vartoti negalima.
Geriausias ir greičiausias kelias mūsų sergančių mažylių pasveikimo link yra tėvų, o ypač mamos meilė, dėmesys, atidumas, gebėjimas įsiklausyti į savo vaiką, reaguoti į menkiausius sveikatos būklės pokyčius, reaguoti tinkamai, kreipiantis patarimo ir pagalbos į gydytojus ir vaistininkus. Vaistiniai preparatai, augalinė terapija, aromaterapija yra priemonės, padedančios kovoti su įvairiausiomis ligomis, susirgimais. Svarbu tik rasti pagalbininką, kuris padėtų racionaliai ir tinkamai šioje kovoje jomis naudotis.
PERPUBLIKUOTI TEKSTĄ BE AUTORIŲ SUTIKIMO GRIEŽTAI DRAUDŽIAMA.