Mamuradijas.lt
Drasida Žemaitė, leidyklos „Dvi Tylos“ įkūrėja, mama, kuri augindama vaikus, tikriausiai kaip ir daugelis mūsų, ieškojo įvairiausios informacijos apie tai, kas geriausia vaikams: kokia mityba tinkamiausia, ką daryti sunegalavus vaikui, kaip juos auklėti, ugdyti.
„Klausimų, ką tik tapus mama, buvo daug, ir daugelį atsakymų radau knygose. Taip atsirado pirmasis mūsų projektas – lietuvių kalba išverstos Didžiosios Britanijos mitybos specialisto Patrick Holford knygos apie pilnavertę mitybą vaikams ir moterims, prieš pastojant, besilaukiančioms bei po gimdymo.
Kiek vėliau supratau, kad yra tiek daug temų apie kurias norisi kalbėti, dalintis savo atradimais bei padėti skubančiam šiuolaikiniam žmogui sustoti ir atrasti gilesnį santykį su savimi, aplinka, grįžti arčiau gamtos, tikrumo, natūralumo – visa tai buvo svarbu man pačiai, nes esu nuolat skubanti, lekianti, ir sustoti bei būti čia ir dabar man yra didelis iššūkis, su kuriuo dirbu kiekvieną dieną”, – leidyklos „Dvi Tylos“,  įkūrimo idėją prisimena D. Žemaitė.
KNYGA, TAPSIANTI VERTINGU PATARĖJU MAMOMS
Šiandien leidyklos vadovė pristato ką tik išleistą ir mamoms ypač aktualią  autorės Valerie Worwood knygą „Aromaterapija vaikams“, kurioje gausu praktinių patarimų. Pašnekovė prisimena, kad pati šios knygos puslapius vartė ne kartą, o ištikus bėdai su ja skubėdavo ir draugėms į pagalbą.
2a
Leidyklos „Dvi Tylos“ išleista knyga „Aromaterapija vaikams“.
„Ilgą laiką naudojausi autorės  Valerie Worwood knyga „Complete Guide to Essential Oils and Aromatheraphy” (ją išleisime kitais metais), kuri buvo labai naudinga man, neprofesionalei, o vėliau, gimus vaikams, įsigijau ir kitą šios autorės knygą „Aromatheraphy for the Healthy Child”. Man labai pravertė praktiniai šios knygos patarimai (pvz. vaikams susirgus ausų uždegimu), supratusi kaip dažnai siunčiu draugėms šios knygos ištraukas, tapo aišku, kad metas ją išleisti lietuvių kalba.
Eterinių aliejų pavadinimai, specifiniai aromaterapijos terminai anglų kalba tikrai ne kiekvienam įkandamas dalykas, ypač jei kalbame apie retesnius, ne tokius populiariai vartojamus eterinius aliejus, todėl neabejoju, kad ši knyga taps vertingu patarėju daugeliui šeimų bei bus svarbi namų vaistinėlės dalis.”
AROMATERAPIJA – KIEKVIENAM?
Pasak pašnekovės, aromaterapija gali užsiimti kiekvienas, besidomintis natūraliomis, gydančiomis gamtos galiomis. Tačiau labai svarbu tam pasiruošti, domėtis, skaityti, klausti aromaterapeutų patarimo. Reikia išmanyti kokius eterinius aliejus galima naudoti vaikams bei kokie eteriniai aliejai vaikams yra tinkami pagal amžių, kaip juos dozuoti, maišyti,  taikyti (garinimas, masažai, inhaliacijos, kompresai ir pan.).
 „Neabejoju, kad knyga „Aromaterapija vaikams” padės atsakyti į šiuos klausimus, nes ji parašyta paprasta, ne profesionalui suprantama kalba, ir ji bus puikus praktinis vadovas tiek pirmą kartą aromaterapijos terminą girdintiems žmonėms, tiek jau ją taikantiems, naudojantiems, bei ieškantiems konkrečių receptų įvairiems negalavimams ir vaikų ligoms gydyti.“
3a
Knygoje „Aromaterapija vaikams“ rasite iliustracijas, kurioms parinktos tikros aromaterapijoje naudojamos žolelės. Jas leidėjai rinko ir džiovino tarp vaikiškų pasakų knygų, tikėdami, jog taip jos spinduliuos dar daugiau teigiamos energijos.
Drasida Žemaitė pataria paisyti recepte nurodyti kiekių bei daryti tiksliai taip, kaip rašoma, ypač neturint didelės patirties su aromaterapija. Daugiau – jokiu būdu nereiškia – geriau.
Kiti svarbūs principai kalbant apie aromaterapiją, be abejo, yra pačių aliejų kokybė, t.y. naudoti kokybiškus aliejus iš patikimo tiekėjo, ne pigesnius sintetinius pakaitalus, kuriuos galima daug kur įsigyti.
Svarbu atminti ir tai, kad eterinius aliejus reikia skiesti kitu – baziniu augaliniu aliejumi, t.y. išskyrus kelias išimtis, eterinių aliejų negalima naudoti tiesiai ant odos.
Dar vienas labai svarbus aspektas – eterinių aliejų pavadinimai. Yra daug eterinių aliejų skambančių panašiai ar to paties augalo kita rūšis (pvz. čiobreliai, timolio ar linalolio tipo) – visa tai yra labai svarbu ir reikšminga aromaterapijoje, nes vienas augalo tipas yra stipresnis, kitas – švelnesnis, vienas tinkamesnis vienoms ligoms, kitas – kitokioms.
ALIEJAI KŪDIKIAMS, NAUJAGIMIAMS, VAIKAMS IR SUAUGUSIEMS
Autorė Valerie Worwood knygoje „Aromaterapija vaikams” patiems mažiausiems vaikams pataria naudoti tauriųjų didramunių, vaistinių ramunių, tikrųjų levandų, tikrųjų mandarinų, paprastųjų krapų eterinius aliejus. Tačiau naujagimiams, pasak autorės, geriausia naudoti hidrolatus, kvapiuosius augalų vandenis, kurie yra švelnesnės priemonės. Eterinius aliejus patiems mažiausiems galima naudoti tik esant konkrečiam negalavimui gydyti, sekant recepto ir naudojimo būdo nurodymais.
047
Aromaterapiniai aliejai. Leidyklos „Dvi Tylos“ nuotr.
Dauguma eterinių aliejų turi antivirusinių, antiseptinių, antibakterinių savybių, kai kurie veikia raminančiai, atpalaiduojančiai, kiti priešingai – stimuliuoja, padeda susikaupti, sukoncentruoti dėmesį. Vieni naikina grybelį, mažina uždegimą, kiti – veikia antispazmiškai. Visi jie – turi ir konkrečių unikalių savybių, būdingų tik tam konkrečiam eteriniam aliejui.
Taip pat aromaterapiją galima naudoti ne tik ligų gydymui, bet ir norint geriau pasijusti, subalansuoti emocijas, nuraminti protą, atpalaiduoti raumenis. Tam padės švelnus masažas su eteriniais aliejais.
Iš praktinių aromaterapijos taikymo pavyzdžių galėčiau paminėti keletą knygoje aprašomų negalavimų: pvz. judriems, aktyviems vaikams ar turintiems dėmesio sutrikimo sindromą raminantį poveikį turės vonios su tikrųjų mandarinų, tikrųjų levandų, tauriųjų didramunių eteriniais aliejais. Sergantiems atopiniu dermatitu sausą, pleiskanotą, niežtinčią odą nuramins vonia su avižomis, šaukšteliu simondsijų augaliniu aliejumi ir vienu lašu tikrųjų levandų.
Susirgus šlapimo takų infekcija, skausmą sumažins ir infekciją gydys kompresas bei vonelė su penkiagyslių mirtenių, pražangialapių mirtenių, bergamočių, tikrųjų mandarinų, vaistinių ramunių eteriniais aliejais. Sergant bronchitu kvėpavimo takus valyti padės garintuvai su eteriniais aliejais bei masažas su linalolio tipo čiobrelių, spindulinių eukaliptų, penkiagyslių mirtenių, tikrųjų mirtų eteriniais aliejais.
Mano pačios dukrytė serga autoimunine liga – alopecija totalis (liga, kurios metu organizmas blokuoja plauko folikulą ir neauga plaukai). Žinau, kad aromaterapija nepadės jos išgydyti, tačiau tikiu, kad ją taikant galime pasiekti puikių rezultatų, kartu su kitomis priemonėmis kurias naudojame: tai ir bendras emocijų stabilizavimas, harmonizavimas (stresinė organizmo reakcija į išorinius aplinkos dirgiklius yra svarbus autoimuninių ligų veiksnys) ir plauko šaknų stiprinimas eteriniais aliejais. Tikiu, kad tada, kai organizmas nuspręs nebeblokuoti plauko folikulo, šie bus gavę visą įmanomą išorinį stiprinimą ir maitinimą, tad bus sveiki ir tvirti.“
DRASIDOS ŽEMAITĖS REKOMENDUOJAMAS ETERINIS ALIEJUS VASARAI
049
Leidyklos „Dvi Tylos“ nuotr.
Vasarą atostogaujant su mažais vaikais be jokios abejonės bus naudinga pirmosios pagalbos vaistinėlėje turėti iš anksto paruoštą plovimo mišinį žaizdoms bei nubrozdinimams:
Į nedidelį buteliuką su lašintuvu supilkite:
  • 30 lašų tikrųjų levandų
  • 30 lašų pražangialapių mirtenių
  • 5 lašus aromatinių ravensarų
  • 5 lašus spindulinių eukaliptų
  • 20 lašų bergamočių
Įpjovimams ar nubrozdinimams plauti į nedidelį dubenį vandens įlašinkite 2-6 lašus šio mišinio ir plaukite švariu audeklu ar vatos tamponėliu. Niekada atvirų įpjovimų ar įdrėskimų neplaukite grynais eteriniais aliejais!
Šio mišinio nenaudoti 12 val prieš einant į saulę, kadangi bergamotės gali stipriai sureaguoti su saule, jos yra fototoksiškos, tad gali nusvilti oda. Bergamotes prieš mėgaujantis saulės voniomis galima naudoti tuo atveju, jei įsigytumėte specialiai paruošto bergamočių eterinio aliejaus be bergapteno.
ETERINIŲ ALIEJŲ LAIKYMAS
Eteriniai aliejai turi būti laikomi tamsaus stiklo buteliukuose, tamsioje, vėsioje vietoje, kur nėra tiesioginių saulės spindulių. Vonios kambarys netinkamas, nes jame susikaupia daug drėgmės garų. Svarbu užkelti kur nors aukščiau, kur jų nepasiekia smalsios akytės ir rankytės.
Citrusiniai eteriniai aliejai genda greičiau nei kiti, bet ilgiau išlieka švieži jei laikote juos šaldytuve. Paprastai, eteriniai aliejai galioja apie du metus, tačiau geriausia sekti tai, kas rašoma ant etiketės bei svarbu juos pirkti iš patikimo tiekėjo. Ant etiketės taip pat turėtų būti užrašytas lotyniškas eterinio aliejaus pavadinimas.
BE AUTORIŲ SUTIKIMO TEKSTĄ IR NUOTRAUKAS DRAUDŽIAMA PERPUBLIKUOTI.

Mamu-baltas-CMYK