Mamuradijas.lt
Ieva Šėmienė pripažįsta, kad noras prisijungti prie projekto Mamų radijo ir Musumazyliai.lt bendro projekto mamoms „Myliu save“ buvo tarsi atgaiva jos motiniškai kasdienybei, kurios jai buvo per maža. Žavi mama pasakoja, kad iki gimdymo jos galvoje sukosi tūkstančiai minčių ir idėjų, o vidinės energijos taip pat niekada netrūko. Ir visgi, sulaukus pirmagimės Patricijos gyvenimas nurimo per staigiai, kas Ievai sukėlė ne pačią jaukiausią savijautą – depresiją.
– Kaip sugalvojai dalyvauti projekte „Myliu save“?
– Man labai patiko projekto aprašymas, kuriame pamačiau save. Jūsų šūkis „Įkvepiančiai motinystei“ man labai artimas. Kasdien nubundu su mintimis, kaip save galėčiau, turėčiau motyvuoti. Man naujas gyvenimo etapas-motinystė turėjo įvairių atspalvių. Aš iš labai aktyvaus gyvenimo tempo „šokau“ į labai ramų.
2016_08_04_45
Projekto „Myliu save“ dalyvė Ieva. Giedra fotografija nuotr.
– Ar buvo sunku susivokti, kad motinystės vaidmuo Tau per ankštas?
– Aš gana greitai tai supratau. Ryte net susišukuoti, pasidažyti nemačiau prasmės, nes neturiu jokių planų, o anksčiau viskas buvo suplanuota minutė į minutę. Tas kasdienio tikslo neturėjimas man sukėlė depresiją. Tada ėmiau save versti kažką veikti, pavyzdžiui, kasdien nueidavau po 10 km.  Tiesiog toks buvo mano išsikeltas tikslas.
– O gal gali tiksliau įvardyti, kada Tave užklupo tie neigiami jausmai sau pačiai?
– Aš mėnesį dukrytę žindžiau ir tada prasidėjo pūlinis mastitas. Savaitę laiko nesugebėjau išlipti iš lovos., man nuolat buvo 40 laipsnių temperatūra. Man to užteko, kad pasakyčiau sau „STOP“.  Kviečiausi ne vieną specialistą, kuris man padėtų, tačiau pastangos buvo bevaisės. Tuomet vis dar su baisinga temperatūra nuvykau pas gydytojus ir paprašiau, kad man nutrauktų pieno gamybos procesą, tokiomis sąlygomis maitinti aš nebenorėjau. Kur tada tas žindymo malonumas?
– O kaip vyras reagavo į visą šią susidarusią situaciją?
– Man atrodo jis buvo labai pasimetęs. Mums abiems tai pirmas vaikas ir kai vyras tave mato nepanašią į save nei išvaizda, nei elgesiu, matyt, kitaip ir būti negali. Jis elgėsi tikrai nepriekaištingai, visą laiką prižiūrėjo dukrytę, bet kas dėjosi jo galvoje, bijau ir pagalvoti (šypsosi). Mūsų bendravimas buvo tik toks, kad aš jam paduodavau nutrauktą pieną ir viskas. Iš mano asmenybės nieko nebebuvo likę. Tik paslikai gulintis kūnas.
2016_08_04_39
Projekto „Myliu save“ dalyvė Ieva. Giedra fotografija.
– O ką galėtum patarti kitoms mamoms, kurios susiduria su panašiomis situacijomis? Turiu omeny, skaudžią žindymo praktiką ir baimę nustoti žindyti, nes kitos gali pasmerkti.
– Mūsų visuomenėje mamos yra labiausiai smerkianti grupė. Supermamos yra didžiausios teisėjos, jos žino viską nuo A iki Z. Ir tai yra labai didelė problema.
– Aš tikiu, kad mano atveju man padėjo likimas, kuris atsiuntė tą ligą. Aš visąlaik pienelį nusitraukinėjau, nes tiesiog dukra neėmė krūties. Tai man buvo kančia. Žinot, būna lėki, skubi ir susilaužai koją, tarsi koks likimo pirštas. Taip ir mano atveju, liga buvo tas kertinis akmuo, kuris mane privertė susimąstyti, kaip aš turėčiau elgtis toliau.
– Lietuvoje yra suformuota labai teigiama žindymo nuomonė. Aš pati daug domėjausi, skaičiau švedų mokslininkų straipsnius apie žindymo trūkumus, kaip pavyzdžiui moteriški hormonai piene ir jų poveikis kūdikiui, apie evoliuciją, kodėl moteris negali sėkmingai žindyti. Mane nuramino, kad galbūt nesielgiu labai blogai nežindydama savo dukrytės. Mane gali pasmerkti kai kurios mamos, bet antro vaikučio aš žadu pati nemaitinti. Manau, kad Lietuvoje trūksta kitos žindymo pusės nuomonių.
Mamos, nebijokime apie tai kalbėti. Ir nesigėdykime!Mamu-baltas-CMYK