Mamuradijas.lt

Modelis ir makiažo meistrė Diana Kvedaravičienė tik neseniai išdrįso prabilti apie neįprastą ligą, kuri ją aplankė, kai sūnui Ąžuolui buvo vos 9 mėnesiai. Alopecia areata ( plaukų iškritimas) – taip nuskambėjo diagnozė, sukėlusi paniką ir neviltį. Plaukų slinkimas – dažnas reiškinys, su kuriuo susiduria pagimdžiusios moterys, tačiau Dianai teko išgyventi kur kas nemalonesnę situaciją. Tiesa, šiandien žavi moteris džiaugiasi ne tik beveik dvejus metus besitęsiančia motinyste, bet ir ataugusiais nuostabaus grožio plaukais.

Kaip sureagavote, kai vyras parodė nuotrauką su išplikusia vieta? Kokie jausmai aplankė?

Man buvo šokas. Sunku nusakyti būseną: susimaišė ir panikos jausmas, ir neviltis. Negalėjau patikėti, kad tai vyksta su mano kūnu. Puoliau rašyti mamai ir anytai. Pradėjau galvoti, gal tai nuo žindymo,  atiduodame vaikams su pienuku visas geriausias medžiagas, o tik tai kas lieka po jų, lieka mums. Priklausau „Žindykime kartu“ grupei facebook, ten mama mamai padeda, susisiekiau su administratore, iš jos pirmos išgirdau šiuos basius žodžius – alopecia areata. Ji patikino, kad tai negali būti susiję su žindymu, vėliau ir daktarė tą patį sakė.

Kur kreipėtės pagalbos? Kaip vyko gydymas?

Kreipiausi pagalbos į nuostabią daktarę – trichologę savo mylimoje klinikoje („Northway“, gyd. Jūratė Grigaitienė). Trichologai dirba būtent su plaukų problemomis. Todėl jaučiausi atėjus į geriausias rankas. Gydytoja echoskopavo galvos odą, pasakė, jog randa geltonų plėmukų. Tai reiškia, kad mano plikimas nebuvo randinis. Nušvito viltis, kan dar ne viskas prarasta.

Nuo šios ligos nėra vaistų, o priežasčių, dėl ko ji atsiranda – labai daug. Gydytoja paskyrė vaistus, nuo uždegimų/grybelių, tam, kad padėtis neblogėtų. Kiti vaistai, kurie buvo paskirti, taikomi žmonėms turintiems visai kitų problemų, tačiau nuo jų didėja plaukuotumas. Aš šių vartoti negalėjau, nes jie nėra suderinami su žindymu. 

Vaistai nuo grybelio buvo purškiami tiesiai ant pliko ploto.

Plaukas į mėnesį paauga vieną centimetrą. Būdamas dešimties centimetrų, plaukas įgauna natūralią plaukų spalva. Iki tol jis būna skaidrus. Tam, kad nesimatytų pliko ploto prireikė vienerių metų kantrybės.

Kaip šeima jums padėjo tokiu sunkiu metu? Kas buvo didžiausias ramstis?

Didžiausias mano ramstis gyvenime – mano vyras. Jis man neleido palūžti. Žinoma, laikant sūnelį ant rankų, mintis, kad nuo šios ligos aš nemirsiu, galėsiu matyti, kaip jis auga, mane labai motyvavo. Žmonės išgyvena baisesnes ligas, blogiausia, kas gali nutikti, aš liksiu plika. Stengiausi taip pati save raminti, kito pasirinkimo neturėjau.

Diana su vyru.

Kaip pavyko susigrąžinti vėl be proto gražius plaukus? 

Laikas. Laikas užgydo visas žaisdas. Taip juk sakoma, tiesa?

Papildomai rinkausi dilgelių šampūną ir pirmą kartą gyvenime ieškojau kuo geresnės sudėties, ankščiau į šampūnų sudėtis aš nesigilinau, svarbu buvo efektas. 

Atėjus vasarai, mama savo kiemo gale paliko laisvę aukti dilgėlėms, kas kelias dienas atveždavo jų man į namus, užpildavau jas karštu vandeniu. Išsiplovus galvą šampūnų, visada praskalaudavau nuoviru, kurio iš plaukų jau neišplaudavau. Nežinau, ar tai padėjo, bet stengiausi save įtikinti, kad padės. O blogiau juk tikrai nebus.

Kas sukėlė šią ligą? Papasakokote apie ją plačiau? Ar ji paveldima? Ar gali atsinaujinti?

Kas sukėlė šią ligą aš tiksliai nežinau, mano visi tyrimai buvo geri. Tikėtina, kad ji išsivystė nuo pakitusių hormonų nėštumo metu ir streso. Nėštumas nebuvo rožėmis klotas: pradžioje teko pagulėti ir ligoninėje dėl kiaušidės skausmo, vėliau padidėjęs gimdos tonusas kėlė riziką priešlaikiniam gimdymui. Ilgai teko “išgulėti” lovoje. Nėštumo gale buvau patekusi į avariją, manau, viskas susidėjo.

Ši liga nėra paveldima, ji gali atsirasti ir vyrams, ir moterims, vaikams. Gali atsinaujinti.

Kas buvo sunkiausia sužinojus apie ligą?

Man buvo baisu likti plikai. Bijojau apkalbų. Gyvenau visada susirišusi plaukus, gėdijausi nueiti net į kirpyklą.

Koks būtų jūsų patarimas panašaus likimo moterims? 

Pirmiausia, neskaityti internete apie ligas. Nes diagnozių, panašių simtomų gali būti labai daug. Pasirinkite tinkamą daktarą, kuris galėtų apžiūrėti, ar plikimas yra randinis, ar ne. Pasikalbėti su artimu žmogumi, kuriuo pasitiki. Jei reikia – išsiverkti. Tik prisiminkite, kad stresas, šią ligą aktyvina. Apsišarvuokite kantrybe. O jei norite, visada galite man parašyti, aš visada jus išklausysiu. Mane rasite instagram’e – diakve.