Mamuradijas.lt

 

Ar vaikai turėtų turėti teisę prašyti savo mirties? Belgijoje, kur eutanazija šiuo metu yra legali vyresniems nei 18 metų žmonėms, vyriausybė svarsto, ar tikslinga šį įstatymą taikyti ir vaikams, nors to dar nėra dariusi nė viena pasaulio valstybė.

 

Pagal tą patį įstatymo projektą teisė mirti būtų suteikta suaugusiems asmenims, kuriems pasireiškia ankstyva silpnaprotystė.

 

Šalininkai įrodinėja, kad eutanazija vaikams su jų tėvų sutikimu yra būtina, nes suteiktų šeimoms pasirinkimą beviltiškai skausmingose situacijose. Tačiau oponentai abejoja tuo, kad vaikai gali pagrįstai nuspręsti dėl savo pačių gyvybės nutraukimo.

 

Į debatus įsitraukė ir medicinos etikos specialistai bei profesionalai toli už Belgijos ribų. Charlesas Fosteris, kuris dėsto medicinos teisę ir etiką Oksfordo universitete, mano, kad vaikai negali būti pajėgūs pagrįstai nuspręsti dėl eutanazijos, nes net suaugusiesiems ši koncepcija yra sunki.

 

„Dažnai nutinka taip, kad žmonės, patekę į padėtį, kurios labai bijojo anksčiau, sugeba ištverti daug daugiau, – sakė jis. – Vaikai, kaip ir visi kiti, gali nenumanyti, kaip jie vertintų savo gyvenimą, jeigu nebūtų numarinti.“

 

Tačiau pateikiama ir kitokių argumentų: Belgija jau yra leidusi eutanaziją suaugusiesiems, todėl būtų neteisinga atimti šią galimybę iš vaikų.

 

„Eutanazijos vaikams principas iš pradžių atrodo sukrečiantis, tačiau jis motyvuotas užuojautos ir (siekio) apsaugoti, – sako Mančesterio universiteto bioetikos profesorius Johnas Harrisas.

 

Tuo tarpu vaikų onkologijos gydytojas Gerlantas van Berlaeras iš Briuselio universitetinės ligoninės sakė, kad planuojami pakeitimai įteisintų tai, kas jau neoficialiai vyksta.

 

Pasak jo, atvejai, kai nepagydomai sergantiems vaikams leidžiama numirti, yra reti – Belgijoje per metus jų buna apie 10–100.