Mamuradijas.lt

 

Psichologų teigimu, labai svarbu, kaip tėvai bendrauja su vaikais, reikia kreipti dėmesį ne tik į tai, kas yra sakoma, bet ir kaip tai yra pateikiama jauniausiems šeimos nariams. Netinkamas bendravimas su vaikais  ateityje gali sukelti komunikavimo problemų šeimoje.

 

„Man nerūpi”

Maži vaikai mėgsta pasidalinti savo kasdieniais įspūdžiais, tad tėvai privalo juos išklausyti. Kitokiu atveju, mažajam pasakius, kad jums tai neįdomu, jūs galite prarasti nuolatinį ryšį, vaikas gali pradėti nebepasitikėti savo tėvais, jaustis šeimoje nebesvarbus.

 

Pasitaiko tokių atvejų, kai jūs tiesiog negalite išklausyti savo atžalos? Tuomet ramiu ir šiltu tonu jam paaiškinkit, kad pasikalbėsite su juo vėliau, kai tam bus tinkamesnis metas. Svarbu nepamiršti, kad tai turi įvykti dienos bėgyje.

 

 „Elkis, kaip priklauso tavo amžiui“

Vaikai, psichologų teigimu, visuomet elgiasi taip, kaip priklauso jų amžiui. Tėvai vartodami tokias replikas stengiasi suvaldyti situaciją, sudrausminti savo atžalą, tačiau vaikai, vargiai, tai supranta. Tokioje situacijoje jie jaučiasi kritikuojami, nusivilia, nesulaukę supratimo iš savo tėvų. Tokiu atveju, tėvams rekomenduojama tiesiog patylėti, palaukti , kol nuslūgs adrenalinas ir pamėginti suprasti savo atžalą.

 

„Atsiprašyk“

Jūsų vaikas atima žaislą iš bendraamžio ir priverčia jį verkti, argi nepažįstama situacija? Kaip elgiatės jūs? Greičiausiai liepiate jam atsiprašyti, tačiau tai nėra tinkamas sprendimas.  „Prievarta liepiant vaikui atsiprašyti, tikrai nemoko jo jokių socialinių įgūdžių. Priešingai, vaikai automatiškai nurodinėjant niekada nesupranta atsiprašymo esmės ir kodėl jie turi tai daryti“, – mano  Billas Corbettas, tėvų auklėjimo mokytojas. Pasak specialisto, tėvai turėtų atsiprašyti nuskriaustojo vaiko, parodant savo atžalai pavyzdį, kaip reikia elgtis.

 

„Negi tu nesupranti?“

Tėvai dažnai stengiasi išmokyti vaikus to, kas jiems patiems teikia malonumą: žaisti futbolą, mėtyti į krepšinio lanką, kepti blynus ir t.t. Tačiau mūsų mažiesiems tai ne visada pavyksta iš pirmo karto. Kaip bebūtų vaikai labai stengiasi, norėdami įtikti savo tėvams, tad išgirdus frazę „kodėl tu nesupranti, kaip reikia tai daryti?“, gali dingti jų pasitikėjimas savimi. Tėvai tokiose situacijose turėtų būti labai kantrūs ir mėginti tol, kol mažajam pavyks, nenaudojant jokių nemalonių frazių.

 

„Aš tave palieku“

Jūs vaikas nenori palikti saldainių parduotuvės? Tuomet jūs jam atšaunate „Jei neisi kartu, aš tave paliksiu“. Bėda ta, kad tokią informaciją vaikai priima visiškai rimtai. Dar didesnė bėda, kad jūs savo vaiko neišdrįsite palikti, o jis labai greitai perpras, kad šie žodžiai yra tik gąsdinimas, tačiau realybės neatitinkantis ketinimas. Pasistenkite motyvuoti savo vaiką eiti kartu su jumis, o ne gąsdinkite, kad paliksite jį.